Mister Fabuloso 
Member since Sep 15, 2018


Stats

Friends

  • No friends yet.
Become My Friend Find friends »

Recent Comments

Re: “The Price of a Burger

Perhaps you had better speak with Mr. Larose and seek remedial math tutoring. You claim the price of a biodegradable food box to be 85 cents/unit. The actual cost is < .07$/unit as per the advertised price per case at a popular online retailer:

https://www.webstaurantstore.com/ecochoice-9-x-9-x-3-biodegradable-compostable-sugarcane-bagasse-1-compartment-takeout-box-case/395TO991.html

It is obvious that this is merely an editorial intended to show support for a group of advertisers, but please don't insult our intelligence by pretending to do math and then blatantly fudging the figures when they're not supporting your narrative.

Thanks.

2 likes, 1 dislike
Posted by Mister Fabuloso on 09/15/2018 at 10:50 AM

Extra Extra!

Make sure you're signed up so we can inbox you the latest.

  • Weekly Update (Thursday)
  • Events This Weekend (Thursday and Friday)

Login to choose
your subscriptions!

Favorite Places

  • None.
Find places »

Saved Events

  • Nada.
Find events »

Saved Stories

  • Nope.
Find stories »

Custom Lists

  • Zip.
 

© 2018 North Coast Journal

Website powered by Foundation